Jak motywować pracowników do przestrzegania zasad BHP?


Każdy, kto posiada i prowadzi własną firmę, staje się odpowiedzialny nie tylko za nią, ale również i za wszystkie zatrudniane w niej osoby. Konieczne jest to, abyś starał się na bieżąco motywować pracowników do działań na rzecz prawidłowego rozwoju całej instytucji. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o coraz to cięższa pracę czy pozostawanie po godzinach oraz kończenie różnych zleceń w domu. Dla rozwoju i funkcjonowania twojej firmy ważne jest także BHP Bytom. Jako właściciel firmy musisz stale motywować pracowników do przestrzegania tych kluczowych zasad, bez których utracilibyście warunki do bezpiecznej, przyjemnej i zarazem wydajnej pracy.

Od samego początku staraj się tworzyć wizerunek takiej firmy, dla której bezpieczeństwo jest fundamentem dobrze wykonywanej pracy. Niech to będzie jedna z głównych wartości przyświecającą twojej działalności i niech każdy wie, że to właśnie w twoich szeregach można czuć się zaopiekowanym, zabezpieczonym i zatroszczonym. Niech konkretne czyny będą potwierdzeniem twoich słów. Nie tylko mów czy pisz na swojej stronie internetowej o BHP, ale też organizuj specjalne szkolenia, wysyłaj pracowników na dodatkowe ćwiczenia i prelekcje oraz umieszczaj w miejscu pracy, zwłaszcza przy tych poważniejszych stanowiskach, specjalne tabliczki, plakaty i wywieszki z informacjami na temat ewentualnych zagrożeń i optymalnych metod ochrony. Regularnie spotykaj się z pracownikami i sam wyjaśniaj im, jak to BHP Bytom ma działać w waszym miejscu pracy. Pamiętaj też, by zawsze być otwartym na dialog. Pracownicy muszą wiedzieć, że w razie czego, gdyby tylko poczuli się z jakiegoś powodu zagrożeni, mogą się do ciebie zgłosić i swobodnie ci o tym powiedzieć.

Mimo iż taka skrupulatna dbałość o BHP w miejscu pracy może być początkowo dość kosztowna, koniec końców z jej pomocą będziesz w stanie ograniczyć wydatki związane z prowadzeniem firmy. Chociażby poprzez uzyskanie wyższej wydajności pracownikow. To właśnie oni, gdy poczują się zaopiekowani, będą chcieli dawać z siebie jeszcze więcej, oferując ci swoją pełną lojalność.